HANIM DİLENDİ BEY BEĞENDİ

6.05.2018 21:59:38
HANIM DİLENDİ BEY BEĞENDİ

 

HANIM DİLENDİ BEY BEĞENDİ

Neleri tükettik!...

Kimlere benzedik!...

Rahmetli nenelerimiz artan ipliklerden motifler yapıp battaniye örerdi. Kalan kumaşlardan çıkan desenlerde ne özlemler ne hasretler resmedilirdi. Örülen rengârenk motiflerde gurbette olanın sevdası vardı. Bazen evlat bazen eşti gurbetten beklenilen…

Neleri tükettik!... Önce kelimeleri bize has tabirleri tükettik. Yurdumun kırkyaması pochwork. Özenti kelimelerle dilimizi tükettik. Kırkyamadaki acılarımızı örtemezdi. Büyüklerimizin dilinin dönmeyeceği isimler.

Kimlere benzedik!... Örtülerimizdeki sevda desenleri yabancı firmaların ürettiği english home kataloglarına döndü. Meleklerin girmeyeceğine inanan büyüklerimizin evlerine yeni nesil hiç bilmedikleri sofralar kurduk.

Amerikan servislerin bizim sofralardaki yerini nasıl bu kadar hızla aldığını halen anlamlandıramıyorum.

Zamanı tükettik!.. Rabbimizin üzerine yemin ettiği. Sonra neslimizi tükettik. Yarınımızı emanet edeceğimiz sonrada o kadar aldık ki başka bir akım lazımdı. “Azaltmak!...” Hayatımızdaki insanları eşyaları diye diye sosyal medya sözleri türettik.

Biz orta bir ümmet olduğumuzu ne zaman unuttuk. Ne kadar çabuk etkileniyoruz Üzerimizde oynanan maddi manevi oyunlardan… Nasıl ki biriktirmek bir hastalıksa tüketmek israf etmek tedavi gerektiren ciddiyette bir hastalıktır. Eşyanın bize hizmet etmesi gerekirken biz eşyanın hizmetçisi olduk. Adım atılmaz evlerde çocuklarımıza oyun alanı bırakmayıp kendi ellerimizle yaptığımız kafeslere tıktık evlatlarımızı. Eşyaya zarar gelmesin diye azarladık gün boyu ciğerparelerimizi.

Umutlarımızı tükettik!... İnsan doğar büyür ölür. Evlatlarına umut bağlar. Kendi yapamadıklarımızı çocuklarımıza zorla dayattık. Ortada kalan umutsuz ekran başı çocuklar türettik.

Hani ifrat nerde tefrit onu bile anlayamadık.

Tükettik, tükendik!..

İnsan düştüğü yerden nasıl sağlam kalkar eksiğini tam edip. İlmeklerin başına dönüp nasıl dokur, motif motif yarınlarını. Sevgiyle aslolana dönüşle.

Kur’an’a ve sünnete sarılarak Peygamberin (a.s) bize bıraktığı iki emanetle. Sarsmadan sarsılmadan bitmeden tükenmeden gelecek nesli Kur’an ile yarına yeni motifler bırakarak.

Kendi değerlerimizden emin olup ta başkalarına benzemekte nedir? “İnanıyorsanız üstünsünüz” ün muhatabı bizleriz ümmet olarak. Ümmetin temel taşı aileleri bozulmaktan korumanın yolu ele güne benzemekten korunmaktan geçer. Gurur duyulan elleri öpülesi nenelerimiz dedelerimiz var bizim. Onları küçük görmekle kaybedilen değer asla kazanılamaz bize ait olmayanla… Daha nice kıymetlilerimiz var ilimde başı çeken.

Nedendir bu özenti yaşantılar. Neyin eksikliğidir bizi bizden çalan. İnsan bilmediğinin düşmanıdır. Hazır olan bilgi sadece hazıra konan insan çıkarır meydana… Biz neden ilerlemedik diyen kardeşim. Peki sen ne yaptın?

Neslinden gelen İbn-i Sina’nın kim olduğunu biliyor musun? Daha niceleri var özenilen, dünyanın örnek aldığı. 400 sene doktorlarına okuttular İbni-i Sina’nın kitaplarını desem ne dersin peki? Herkeste bir şikâyet var ama dur bende bir şeylere çözüm olayım diyen yok. Nedendir bu düşmanlık? Ne kadar değerli olduğumuzu bize birilerinin söylemesi mi gerekir.

Müslüman Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı atomu parçalayabildik. Şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında yolculuk yapıyor olacaktık. Orada bilim sıfırlanınca yeniden onların yüzyıllar önce keşfettiği şeyleri bulmaya çalıştık ve yüzyıllar kaybettik. Diyor Nobel ödüllü fizikçi Pierre Curie…

Yüzlerce sözlerden birisi sence yeterli mi!... Zincirin başı aile aileyi yozlaştırıp başkalarına benzetip tüketim çılgını haline getirip yok etmekle başladılar. Yeni neslin gözünde küçük düşürüp aciz göstererek özendirdiler. Ve bizi bizden biz uyurken mutfağımızdaki bez parçalarının renk uyumuna dalmışken aldılar.

Akletmek için düşünmek için kendine gelmek için ne bekliyorsun? Oku öğren ve doğru yola revan ol. Kendi değerlerine sahip çık ki senin renklerine başka renkler karışıp ta başka motifler anlatmasın umutlarını.

İlmeklerini tutan el sen ol sımsıkı. Çözülmesin ayrı düşmesin yumağındaki iplikler!...Yine hanım dilensin bey beğensin ve sen çıkasın dünyaya ahirete…

Bu haber toplam 2026 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama