YAKARIŞ / Köşe Yazısı - Hülya AKCEBE

28.09.2017 12:43:04
Hülya AKCEBE

Hülya AKCEBE

 YAKARIŞ

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

İhlas ver ömrümüze Rabbim. Arındır bizi. Temizle. Temizlenenlerle, vahiyle şifaya erenlerle,  sevdiğin kullarla bir arada olmayı nasip et. Ruhumuzun gönlümüzün dağınıklığını Ehad isminle Sen de topla. Sana gelince yıkılsın düşüncelerimizi, şehrimizi, gönüllerimizi işgal eden bütün şirk kalıntıları. Sahih iman ver bize Rabbim. Sen’in istediğin gibi kul olalım Sana. Salih amellerde ve hayırlarda yarışalım. Sen’i  Sen’in istediğin gibi tanıyalım Sen’i tanıdıkça daha çok sevelim Rabbim. Bize verdiğin eşsiz nimet olan İslam’ın kıymetini bilelim. Her ne kadar umudumuzu israf etmiş olmakta boş beklentilerin peşinden Sen bizi bize bırakma bize umut ver ellerimizden tut gönlümüzden tut bizi umutsuz bizi Kevsersiz bizi fetihsiz bırakma Allah’ım. Bizi bırakma Allah’ım. Çok düştük tut ellerimizden kaldır. Kaybolduk kaybedişlerimizde bize rahmet et doğru yolu göster doğru yolda dosdoğru yürüyenlerden olmayı nasip et. Başıboş gezmelerimiz var Rabbim böyle anlarda şikâyet edişlerimiz şükürsüz gönüllerimiz var. Öğrendik ki bize verilen nimetler ancak İslam ile anlama kavuşur. Her daim şükredenlerden olmayı ve İslam nimetinin hakkını Sen’in istediğin gibi bir kul olarak vermeyi nasip et bize Rabbim.

Rabbim savrulduk heva ve heveslerimizin peşinden. Dünya imtihan yeriydi unuttuk. Daldık refaha ve rehavet çöktü üzerimize. Sefalet içinde yüzer olduk körleşen sinelerin sahibi olduk. Rabbim bunca hatanın bunca günahın ardından tövbeleri kabul eden çok merhametli olan bağışlayan hem de karşılıksız bağışlayan Sana geldik. Bizi yine affet Allah’ım. Bu kaçıncı yenilgimiz bilmiyorum ama Sen yine bizleri affet Allah’ım. Yeni başlangıçlar yapmayı nasip et. Tövbemizi bozmadan yürümek için bize azim ve kararlılık ver.

Rabbim imtihanı Sen’in rızan doğrultusunda geçmeyi nasip et vahiyle doğrult bizleri. İmanımızdaki ve amelimizdeki kusurları gider. Kalplerimizi birbirine ısındır El Vedud bizi sev sevdir sevindir en çok Sen’i sevmeyi bize nasip et.

Pazarlıksız iman edenlerden olmayı nasip et. Allah’ım bu parçalanmışlığımızı topla. Müslümanlara yeniden vahiyle bilinç ver şuur kazandır ve yeniden bize tattır İslam kardeşliğinin güzelliğini Rabbim.

Baktığımız her yer kan gölüne dönmüş ama biz bunları görmek yerine mavi kelebeklerin gökte süzülüşünü Leylaca bir hayranlıkla izliyoruz. Rabbim Leylalarla Mecnunlarla dolan sokaklarımıza Yusuf ve Meryem iffetini ve hayâsını ver Rabbim. Mavi kelebeklerin beslendiği kan göllerini kurutmayı nasip et bizlere bize yardım et bizi yardımsız bırakma Allah’ım. Gökyüzüne bakıp gökyüzünün mavisini içimize çeke çeke tefekküre dalmayı doğru düşünmeyi nasip et. Kuşları havada tutanın onlara ve bizlere rızık verenin Sen olduğunu idrak ederek yaşamayı bizlere nasip et Allah’ım. Yersiz ve gereksiz kaygı ve korkulardan bizi koru. Bütün dünyalık devaları Sen’in davanın derdinde eritmeyi bize naip et Rabbim.  Ailelerimize kurduğumuz kuracağımız yuvalara önce İslam tohumları ekmeyi nasip et sonrada eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl. Bizi takva sahiplerine öncü kıl Allah’ım.

Dünyaya ibret nazarıyla bakmayı ve bizden öncekilerin düştükleri hatalardan, şu çağda kana boyanan ülkelerin yaptığı hatalardan ibret alanlardan ders çıkaranlardan olmayı nasip et o hatalara düşenlerden olmaktan bizi koru Allah’ım.

Es-Samed olan Allah’ım Sen hiç kimseye muhtaç değilsin Sen bize ibadetlerimize muhtaç değilsin. Rabbim biz Sana muhtacız. Rabbim Müslüman olmayı nasip ettiğin için Sana sonsuz hamdederiz.

Allah’ım hasetten, kibirden, riyadan, fitneden, korkaklıktan, bencillikten ve büyük zulüm olan şirkten Sana sığınırız. Allah’ım bile bile Sana şirk koşanlardan olmaktan Sana sığınırız. Bilmediklerimiz için Sen’den af dileriz. Rabbim bilmediklerimizi öğret bize ve ne olur öğrendiklerimizle amel etmeyi nasip et bizlere.

Allah’ım Sen affedicisin çok cömertsin affetmeyi çok seversin ne olur affet bizleri.

Bağışla ve merhamet et Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.

Rabbim bize ihlas ver ömrümüze, düşüncelerimizi, gönlümüze, amellerimize yürüyüşlerimize ihlas ver yalnız Sana ibadet edenlerden ve yalnız Sen’den yardım dileyenlerden olmayı nasip et kulluğumuzu bizden kabul et bizi nimet verdiklerinin yollarına ilet. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et. Şu çağda yalnız da kalsak kimse yüzümüze bakmasa da yalnız Sen’in rızan için Sen’in istediğin gibi yaşayanlardan olmayı bize nasip et. Âmin.

Allah’ım dualarımıza Sen’ de âmin de ve olur al bizi de cennetine. Âmin.

Bu yazı toplam 2462 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.