ADIYAMANGÜCÜ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ / Köşe Yazısı - Mehmet Ali ÇETİN

21.09.2016 12:56:22
Mehmet Ali ÇETİN

Mehmet Ali ÇETİN

 ADIYAMANGÜCÜ GENÇLİK SPOR KULÜBÜNÜN İLÇEMİZDEKİ SPORTİF FAALİYETLERİ 

Günümüz toplumlarında insanların sportif faaliyetlere olan ilgisi bir hayli artmaktadır. Spor eğitim, sağlık ve hayatın diğer bütün alanlarına şekil vermektedir. Devletler, kurumlar ve sivil toplum kuruluşları bu alanda çok büyük yatırımlar yapmaktadırlar. Bu yatırımlarının en çok görünen tarafı birçok Büyükşehir Belediye statüsünü kazanmış nüfusu kalabalık illerimizde yükselen devasa spor tesislerinin inşatları olarak göze çarpmaktadır. Büyük şehir belediye statüsünü kazanmış nüfusu yoğun illerimizde seyirci kapasitesi çok fazla olan stadyumlar, kapalı spor salonları, yüzme havuzları ve diğer spor tesislerinin inşaatları hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Başta devletimiz olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları ve dernekler sportif faaliyetlerin önemini çok iyi bir şekilde kavramış olmakla beraber bünyesinde birçok eksiği de barındırmaktadır. Özellikle sporun eğitim alanı, bölgesel gelişmişlik, tesisleşme ve halk arasında yaygın olan geleneksel nedenler sporun önünde büyük sorunlar olarak durmaktadır.  Kanaatimizce bu sorunların kendine göre farklı çözüm yolları mutlaka vardır. Özellikle sporun eğitim yönünü önemsemesi, üzerinde durması gereken bir an anlayışın gelişmesi gerekmektedir.

Kulübümüz bünyesinde barındırdığı eğitimci ve yenilikçi bir anlayışa sahip olan antrenörlerle özellikle sporun eğitim yönünü geliştirecek müfredat planlamaları yapmaktadır. Halk arasında rağbet gören futbol başta olmak üzere voleybol, atletizm ve badminton spor branşlarında alt yapı çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

Yeni kurulan bir kulüp olmamıza rağmen bu yıl özellikle futbol branşında altyapı çalışmalarında büyük atılımlar yaptık. Bu yıl A takımımızın yanında farklı yaş kategorisinden oluşan U9, U10, U11, U13, U14, U15, U17 ve U19 liglerinde mücadele eden alt yapı takımlarımızı kurduk. Bu takımların başında A takımı antrenörüyle birlikte üç futbol antrenörümüz altyapı çalışmaları yapmaktadır. Bu durum özellikle futbol altyapısının ne kadar sağlam bir sistem üzerinde kurduğumuzun bir göstergesidir.

Temel amacımız sporcu yetiştirme eğitimi üzerinde olacaktır. Sloganımız “yarışmacı değil, yetiştirici takım” olmak olacaktır. İmkanlarımız ölçüsünde futbol başta olmak üzere farklı spor branşların altyapısını daha sağlam, daha sağlıklı kılmak ve bu oyunları çok daha geniş kitlelere sevdirmeyi hedeflemekteyiz.

Kulübümüzün stratejik eylem planı kitabının geleceğe yönelim bölümünde belirtilen vizyon, misyon, değerlerimiz ve temel maçlarımızı referans alınarak istikameti şaşırtmadan yolumuza devam etmek için bütün gücümüzle çalışacağız. Bu yolda önümüze çıkabilecek tüm engelleri gayret ve sabır göstererek azmimizi, cesaretimizi kaybetmeden aşacağız. Maddi ve manevi anlamda büyük bir kulüp olma yolundaki mücadelemizi devam ettirerek başarıya olaşacağız.

Hedeflerimiz kısa, orta ve uzun vadeli olarak çok büyük tutacağız. En büyük çabamız öncelikle ahlak ve maneviyat olacaktır. Günümüz toplumunda önemli ahlaki değerlerimiz; medya, televizyon ve çeşitli iletişim araçları yüzünden değersizleştirilmiş ve bozulmuştur. Tüm çabamız bu değerlerimizin ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu gençlerimize kavratmak ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bu tehlikeli oyunlara karşı uyanık kalmasını sağlamak olacaktır. Genç nesillerimizi geçmişle geleceği harmanlayan temel değerlerimize, kültürümüze ve anlayışımıza uygun olarak geleceğe güvenle bakan sağlıklı bir sistem üzerinde yetiştirmek temel hedefimiz olacaktır.

Ülkemizdeki eğitim öğretim faaliyetleri uygulamadan ve sahadan çok uzak hep teori üzenden yapılmaktadır. Anlayışımıza göre eğitim çocuğa dururken, yürürken ve koşarken de verilebilmedir. Oyun bu anlamda eğitim çalışmaların merkezinde yer alarak, cazibesi, ilgi çekiciği özelliği sayesinde hem bireyi kendine çeker, hem de bireyde kalıcı bir etki bırakır. Yani bu şekilde öğrenme çeşitli eğitici oyunlar sayesinde birçok değer ve kavramı bireyde kalıcı hale getirilir.

Eğitim öğretim bireyin zihnine, ruhuna ve bedenine hitap eden üç saç ayağına oturtmak kanaatimizce önemlidir. Biz ülke olarak eğitimi sadece bir saç ayak olan bireyin zihinsel gelişimine hitap ediyoruz. Diğer iki saç ayak ne yazık ki eksik kalmakta ve bu iki alanda bireyin gelişmesinde çok büyük boşluklar yaşanmaktadır. Bu iki alanı da beslemek elzemdir.

Bizler kulüp olarak bu iki eksik tarafı bir nebze de olsa elimizden geldiği kadar, gücümüz nispetinde geliştirmeye çalışacağız. Bu kutlu yolumuzda bize destek veren yönetim kurulu üyelerimiz başta olmak üzere tüm resmi kurum ve kuruluşlara, sivil toplum kuruşlarına ve en büyük destekçimiz olan tüm Kâhta halkımıza teşekkür eder, maddi ve manevi desteklerin devamlarını diliyorum.

                                                                       

Bu yazı toplam 2691 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama