TECRÜBE VE KAZANIMLAR / Köşe Yazısı - Ziya TEPE

4.04.2015 23:23:20
Ziya TEPE

Ziya TEPE

Tecrübe ve Kazanımlar
 
Büyük şahsiyetler ve güçlü ülkeler, yaşanan her türlü gelişmeyi ve elde edilen kazanımı önemser ve bundan istifade eder.
 
 Elde edilen tecrübe ve başarılar düşüncelerin pratik hayatta test edilmesinin neticesidir. Bizim, bu tecrübeler yoluyla elde edilen hikmetlere talip olmamız ve bunu kendi istifademize sunmamız gerekiyor. Yoksa hayatımızı her daim deneme tahtası yaparız. Bu da bizim hem sıkıntı çekmemize sebep olur hem de gelişme ve ilerlememizi engeller.
 
Osmanlı İmparatorluğu son döneminde ilerlemenin hızla yaşandığı Batılı ülkelerdeki gelişmelere kayıtsız kaldı. Geçmişten gelen büyüklüğüne güvendi. Ne zamanki Osmanlı İmparatorluğu Rusya ve Batılı ülkeler karşısında art arda savaşları kaybetti; o zaman Batı’daki gelişmelere şahit oldu. Başta gelişmeleri hafife alan Osmanlı İmparatorluğu daha sonra kurulan Cumhuriyet’le beraber iki yüz yıla yakın bir zamandır yönünü Batı’ya çevirmiş durumdadır fakat Batı’yı taklit etmekten öteye de gidememektedir maalesef. Zamanla yarışmayanlar zamanın gerisinde kalır. Bu ister fert olsun ister devlet olsun fark etmez. Bununla ilgili olarak Peygamber Efendimiz (sav) biz müslümanlara “İki günü eşit geçen ziyandadır’’ tavsiyesinde bulunmuştur.
 
‘’Hikmet müminin yetiğidir, nerde bulursa orada alır’’ Hadis-i şerifi dünyada yaşanılan tecrübelerden ve kazanımlardan istifade etmemizi de ifade eder. Bu açıdan Peygamber Efendimizin (sav) hayatı Kur’an-ı Kerim’deki hakikatlerin pratik göstergesidir. Buna binaen Peygamber Efendimiz (sav) ve peygamberlerin hayatı müminler için çok büyük önem taşır. Hak ve hakikatlerin peygamberler vasıtasıyla hayata nasıl bir sonuç doğurduğuna insanlık şahit olmuştur. Yoksa düşüncelerin hayattaki tesirlerini tasavvur etmek bile zordur.
 
Günümüz dünyasının gelişmiş ülkeleri, özellikle ABD, dünyanın dört bir tarafında yaşanmış kültürel, sosyal ve siyasal yapıları takip edip bundan istifade etmek için araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalar için maddiyat ve kalifiye eleman yönünden hiçbir masraftan kaçınmıyor. Sonra da elde edilen bu ilmi araştırmalar üzerinde siyasal ve stratejik atılımlar sağlıyor. Tabii olarak bu alanlarda büyük başarı ve güç kazanıyor. ABD dünyadaki tüm gelişmeleri ve olup bitenleri takip etmektedir. Kısaca hayatlarını ve geleceklerini bilgi ve araştırmaya dayanan ilmi temeller üzerine bina ediyorlar.
 
Bizler ise ekseriyetle kendimize ait küçük başarıları büyüterek takdim ederken –ki muhasebemizi de gereğince yapmıyoruz- müslüman ülkelerdeki dünya çapında ortaya konulan kültürel, sosyal ve siyasal yapıların büyük tecrübe ve başarılarını dahi sıhhatli değerlendiremiyoruz. Ayrıca “ABD ve İsrail işi!” deyip damgalayarak bir tarafa atıyoruz. Kendi hizip, meşrep veya mezhebimizden olmadığından dolayı ortaya konulan bu büyük tecrübe ve başarıları görmezlikten gelerek sadece saldırı ve küçümseme malzemesi kılıyoruz. Bizler gözlerimizin önündeki bu tecrübe ve kazanımlara böyle davranırken dünyanın herhangi bir başka ülkesindeki tecrübe ve kazanımlardan istifade etmemiz düşünülemez. Bunun içindir ki böyle davranan insanlar ve sivil toplum kuruluşları hem fanatik hem de güdük kalıyorlar. Hem kendilerine hem de toplumlarındaki gelişmelere engel oluyorlar.
 
Bizim özellikle İslam adına gösterilen büyük gayretler ile elde edilen gelişme ve kazanımlara kayıtsız kalmamamız gerekir. Bu vaka’ları gereğince araştırıp kritiğini yaparak olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya çıkardıktan sonra kendi istifademize sunabilmeliyiz. Böylece kendi tecrübe ve kazanımlarımıza yeni tecrübe ve kazanımlar katmış oluruz.
Yaşanan kültürel, sosyal ve siyasal yapıların düşünce ve pratiklerine katılıp katılmamamız tabii bir haktır. Ama yaşanan tecrübe, edinilen kazanım ve yaşanan gelişmelere bigâne kalmak, kendi istifademize sunamamak kabul edilemez.

 

Ziya TEPE 

Bu yazı toplam 2636 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama