Anne-Babanın Yarıyıl Tatil Karnesi / Köşe Yazısı - Emrah KAR

20.05.2020
Emrah KAR

Emrah KAR

Anne-Babanın Yarıyıl Tatil Karnesi

Yarıyıl tatili yaklaşmakta ve her çocuk gibi anne-babalar da çocuğun karnesini heyecanla beklemekte. Çünkü karnenin mimarlarından olduklarını bilmektedirler. Çocuğuyla yeterince ilgilenen ebeveynler çocuğun karnesini tahmin edebilmektedirler. Çocuğuyla yeterince ilgilenmeyen, duygularını önemsemeyen, çocuğuna yol göstermeyen ebeveynler karneleri gördüklerinde (her zamanki gibi) çocuğunu suçlayarak kendi hatalarını gizlemeye çalışabilirler. "Zamanında çalışsaydın" , "Üzüleceğini bildiğin halde çalışmadın" " Zaten senden hiçbir şey olmaz", "Seni boşuna okula gönderiyorum" gibi sözler söylemek, suçu tamamen çocuğu yükleyip işin içinden çıkmaya çalışmak, hiçbir şekilde çözüm olacak bir tavır değildir. Dayak, kızmak, bağırmak durumu tamamen kötüye götürmekten başka bir işe yaramaz. öncelikle sakin bir şekilde empati kurarak çocuğumuzu karşımıza alıp konuşmalıyız. Çözüm odaklı düşünüp, çocuğun ders başarısını etkileyen etmenleri birlikte ortaya koymaya çalışmalıyız;

-Çocuğumuzu kendi şartları(kapasitesi, öğrenme yeteneği, derslere karşı ilgisi) çerçevesinde değerlendirmeliyiz,

-Ondan beklentilerimizi açıkça ifade etmeliyiz,

-Niçin başarılı olmadığını ona sorup, sabırla dinlemeliyiz,

-Sorunların kaynağını bulup öğretmeniyle, rehber öğretmeniyle paylaşmalıyız,

-Birlikte bir program hazırlayıp, destek olup, programını takip etmeliyiz...

Bu şekilde sorunun çözüm yollarını gidip ona destek olduğumuzda başarısı mutlaka artacaktır. Başarıya giden yolda tedbir almak, çocuğumuzun yanında olmak, geçmişi değil de bundan sonrasına odaklanmak, başarabileceğini ona aşılamak ancak bu yöntemlerle mümkün olmaktadır.

Çocuğumuzun ders başarısı, bizim ilgimize ve sevgimize bağlıdır. Çocuğumuzun mutlaka yetenekli olduğu konular, alanlar vardır. Bu alanları keşfedip ilerlemesini, başarılı olmasını sağlayabiliriz. Sadece ders başarısına bakıp değerlendirme yapmak yanıltıcı olabilir. Başarılı olarak görmediğimiz konularda, derslerde,  alanlarda çocuğumuzu yeterince tanıyıp, sorunların kökenine inip, sorunları kökten halledebiliriz. Böyle bir değerlendirme yapıp çocuğumuzun geleceği için daha sağlıklı ve verimli adımlar atmış oluruz.

Unutmamalıyız ki;

Ebeveynler olarak görevlerimizi yerine getirdiğimizde çocuğumuzun daha başarılı bir birey olarak yetişeceğine,

Zamanında ilgi gösterip çocuğumuzu desteklediğimizde şartların ve sonuçların daha iyi olacağına,

Çocuğumuza yeterince zaman geçirdiğimizde, karnesini bakma gereği duymayacağımıza (zaten tahmin edebileceğimize),

Çocuğumuzu yeterince tanıdığımızda (maalesef çocuklarını yeterince tanımayan ebeveynler var, sabah çıkıp akşam eve gelerek, çocukları gün boyu neler yaşamış bihaber ebeveynler) ona karşı -sadece karne değil-her konuda tavırlarımız daha iyi, daha sağlıklı olacağına emin olabilirsiniz...

ÇOCUKLARINIZA SEVGİNİZİ HİSSETTİRMENİZ DİLEĞİYLE...                                         

Bu yazı toplam 1207 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları

İMSAKGÜNEŞÖĞLEİKİNDİAKŞAMYATSI
04:2205:4411:4514:5817:3418:49

Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Eğitimle Diriliş | Sitede yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir. Kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Güneş dünası panel tarımsal sulama